28 Mai 2014 (satmareanul.net)


Vezi programul de sambata a “Zilelor Orasului Satu Mare” 2014.


Vezi programul detaliat al “Zilelor Orasului Satu Mare” 2014

“Zilele Orasului Satu Mare” se desfasoara in perioada 30 mai-1 iunie. Programul pregatit de catre organizatori pentru editia din acest an cuprinde concerte si concursuri dar si activitati dedicate celor mici cu ocazia “Zilei Internationale a Copilului”.

In continuare va prezentam programul detaliat al “Zilelor Orasului Satu Mare”, editia 2014:

Scena I din P-ta 25 Octombrie

Vineri, 30 mai:

Ora 15.00 – Probe de sunet
Ora 18.00 – Deschidere oficiala

Directorul de program in Romania va inmana premiul si distinctia „Capitala

Earth Hour” primarului municipiului Satu Mare

Primul Pop Symphony din Romania cu trupa “Distinto” acompaniata de Filarmonica “Dinu Lipatti” alaturi de dansatori sportivi de la „Royal Dance Club”.

Ora 20.00 – Concerte ale formatiilor locale – “Synergy”, “Dots”
Ora 21.00 – Concert “Whats Up”
Ora 21.50 – Dans hip hop cu trupa “Crazy Dancers”
Ora 22.00 – Concert „Smiley”
Ora 22.50 – Dans sportiv – “Black & White Angels”
Ora 23.00 – Concert al trupei “Zdob si Zdub”
Ora 24.00 – Parada DJ: Dj Gabi, Dj Rhico, Dj Leviciusz, Dj Adrian Lenghel, Dj Pepe

Sambata, 31 mai:
Ora 11.00 – Start la “Crosul Tineretului”
Ora 11.10 – Lupte Greco-Romane – CS SATU MARE-CETATE ARDUD
Ora 11.30 – Karate – ZANSHIN SATU MARE
Ora 11.50 – Karate – SAMURAIUL SATU MARE
Ora 12.00 – Premierea sportivilor participanti la “Crosul Tineretului”, demonstratii sportive
Ora 12.30 – Box – VOINTA , CS UNIO, OLIMPIA CAUAS
Ora 12.50 – Scrima – CS SATU MARE28
Ora 13.10 – Zumba
Ora 13.30 – Kangoo Jumps – NORD VEST KARATE
Ora 13.50 – Dans Sportiv – LOGA DANCE SCHOOL
Ora 14.10 – Dans Sportiv – ROYAL DANCE CLUB
Ora 15.00 – Probe de sunet
Ora 18.30 – Concerte ale trupei locale: “Vlady & Bittzu” si a Ilincai Ralu acompaniata de trupa “Inedit”
Ora 19.45 – Dans modern cu “Still Junior”, “Still si Mistic” (Palatul Copiilor)
Ora 20.00 – Concurs “Miss Ziua Orasului Satu Mare 2014” – Prezentare de moda “Bossini”
Ora 22.00 – Concert al trupei “Ladanybene 27”
Ora 22.50 – Dans sportiv – “Bailarte Dance School” – salsa si rueda
Ora 23.00 – Concert al trupei “Vunk”
Ora 23.45 – Marea extragere a premiului PRO FM – Cisterna PRO FM & GEMELLI (10.000 lei)
Ora 24.00 – Concert Loredana
Ora 01.00 – Foc de artificii

Duminica, 1 iunie:

Ora 11.00 – Spectacole cu si pentru copii dedicate “Zilei Internationale a Copilului”

– Muzica usoara cu “Stelutele Inedit” de la Palatul Copiilor Satu Mare

Ora 11.30 – Fragment din baletul “Alba ca Zapada” cu elevii Liceului de Arta “Aurel Popp” si “Modefit Studio”
Ora 11.40 – Filip Alexia Maria
Ora 11.45 – Mini Folcloriada – concurs de dansuri si cantece populare intre gradinite
Ora 13.10 – Dans indian cu Grupa “Inimioarelor” si dans modern cu Grupa “Arlechino” de la Gradinita nr. 1
Ora 13.20 – Dans modern cu “Still Junior” de la Palatul Copiilor Satu Mare
Ora 13.30 – Hip Hop Dance cu “Crazy Kids”
Ora 13.40 – Demonstratie de fitness cu elevele Scolii Generale Agris
Ora 14.00 – Ansamblul “Codrisorul” de la Palatul Copiilor Satu Mare
Ora 14.30 – Dans aerobic si balet cu elevele Scolii Generale “Octavian Goga”

Invitat Mister Nicu

Prezinta: Mihaela Avasi

Ora 16.00 – pauza (probe de sunet)
Ora 18.00 – Trupe locale: Horea Somesan, muzica pop cu Rafaelo, muzica funky jazz cu “Funktion” Satu Mare
Ora 20.00 – Concert “Sylvia”
Ora 20.30 – “Perfect Style”
Ora 20.45 – Concert „Mihai Margineanu”
Ora 21.30 – Concert al trupei “BUG Mafia”

Scena II din P-ta Vasile Lucaciu

Vineri, 30 mai:

Ora 18.00 – Prezentare – Marius Chis

Concerte folck:

Ora 18.15 – Raluca Dumitru
Ora 18.30 – George Negrea
Ora 19.00 – Georgeta Govor
Ora 19.30 – Park Folk Group
Ora 20.30 – Tavi Bud
Ora 21.00 – Gheorghe Gheorghiu

Sambata, 31 mai:

Spectacol de traditii si folclor:

Ora 16.00 – Trupa “Trandafirii Negrii”
Ora 16.30 – Dans ucrainean – Ansamblul de cantece si dansuri din Ujgorod
Ora 17.30 – Dans maghiar cu “Csodaszarvas”
Ora 18.00 – Dans german “Gemainsame”
Ora 19.00 – Trupa “Meda” din Mediesu Aurit
Ora 19.20 – Scoala de arte Satu Mare, profesor Vasile Chiorean
Ora 19.45 – Ansamblul “Magura” si Maria Petca Poptean, Petrica, Petre si Danut Zele
Ora 20.15 – Nicolae Muresan, Nicolae Muresan jr.
Ora 20.45 – “Cununita” Satu Mare, “Cununita Nazdravana”, Leontina Dorca, Maria Carmen Sas, dirijor Ionica Hainal
Ora 22.00 – Invitat special Sava Negreanu Brudascu

Duminica, 1 iunie:
Prezinta Marius Chis

Ora 16.45 – Angela Munteanu
Ora 17.00 – Ghita Blidar
Ora 17.20 – Sergiu si Dana Matosan
Ora 17.40 – Vlad Doros
Ora 18.00 – Andrada Barsauan
Ora 18.20 – Sorin Buc
Ora 18.40 – Georgiana Marina
Ora 19.00 – Ansamblul “Ceatara” din Carei si Ana Holdis Pop
Ora 19.40 – Nicolae Sabau
Ora 20.00 – Angela Buciu
Ora 20.30 – Petrica Muresan
Ora 21.00 – Dumitru Farcas
Ora 21.30 – Cristian Pomohaci
Orchestra “Horile Satmarului” acompaniaza toti invitatii.

Program in Gradina Romei

„Mestesuguri civile si militare in Antica Dacie”

Sambata, 31 mai:

Ora 09.30 – parada pe traseul Lupoaica – I. C. Bratianu – Platou si retur pana in Gradina Romei
Ora 10.30 – deschiderea taberei si inceperea atelierelor
Ora 16.30 – 18.00 – prezentare echipamente, prezentare tehnica militara, demonstratia cavaleriei, dueluri demonstrative
Ora 18.00 – ateliere mestesugaresti pana la inchiderea programului la ora 20.00

Programul consta in urmatoarele activitati: parada; atelier de olarit, demonstratie de lucru la roata; atelier de olarit, demonstratie de modelare manuala de lut; atelier de olarit, modelare lut pentru copii; atelier de fierarie, demonstratia fierarului dac; atelier de tesut, tesut demonstrativ la razboi vertical antic; atelier de confectionare camasa din zale de fier, demonstrativ; prezentare/probare echipamente militare; tir cu arcul pentru copii, atelier interactiv cu patru standuri la care copiii vor putea trage cate trei sageti fiecare si li se va explica tehnica de tras cu arcul; prezentarea echipamentelor si a personajelor prezente; demonstratii de tehnica militara si dueluri; demonstratia cavaleriei dacice.

Alte activitati

Sambata, 31 mai:

Ora 12.30 – Deschiderea „Targului Mesterilor Populari” – str. „I.C. Bratianu”
Ora 14.00 – Spectacole cu trupele de teatru „Arttis” si „Calambur” – mima si pantomima, dans; „Doctor fara voie” de Moliere – Pasajul Pietonal „Corneliu Coposu”
Ora 15.00 – Muzica ambientala – Jam Jazz Session – Pasajul Pietonal „Corneliu Coposu”

Duminica, 1 iunie:

Ora 11.00 – „Parada FLORILOR” cu fanfara – pornirea de la Gradina Romei – parada portului popular — Concert de fanfara

Ora 15.00 – Expozitie de fotografie, Muzica ambientala – Jam Jazz Session, standuri de promovare a orasului pe pasajul pietonal „Corneliu Coposu”

Ora 15.30 – Concurs International de Forta „The Strongest Man” cu invitati din Romania, Ungaria, Serbia si Slovacia – str. 1 Decembrie 1918.


Vezi programul de sambata a “Zilelor Orasului Satu Mare” 2014. (satmareanul.net)


X