14 Martie 2016 (gazetanord-vest.ro)


Ardudul a intrat cu succes pe harta dansului sportiv


La sfarsitul de saptamana abia incheiat, Clubul de dans sportiv ,,Dans Club `92” Satu Mare, in colaborare cu Primaria si Consiliul Local Ardud, alaturi de Casa de Cultura “Dr. Augustin Mircea” din Ardud, a organizat prima editie a Concursului National de Dans Sportiv – Cupa Cetate Ardud.

Sala de Sport a Liceului Tehnologic din localitate a fost dichisita cu mare fast gazduind cu deosebita ospitalitate cele 104 perechi inscrise in concurs, provenite de la cluburi din: Baia Mare, Oradea, Piatra Neamt, Cluj Napoca, Bistrita, Sighetu Marmatiei, Dej, Turda, Timisoara si Satu Mare.

Competitia care s-a desfasurat pe parcursul intregii zile de sambata a strans la start 37 de categorii, acestea fiind impartite pe grupe de varsta incepand cu cea de 4 ani, pana la 35. Am asistat la un regal al dansului, al ritmului si muzicii dar si a costumatiilor superbe. Concurentii au fost incurajati de rude si cunostinte, cu adevarat imbucurator fiind numarul mare de copii care au asistat la acest concurs.
Surpriza competitiei a fost un dans demonstativ oferit de Veronika Myshko si Volodymyr Lyatov, campionii Ucrainei de 8 ori si castigatorii de anul acesta ai Cupei Ucrainei la toate sectiunile: Standard, Latino si 10 Dansuri la categoria Adulti. A fost un show de exceptie apreciat la maxim de audienta.

La baza organizarii acestei competitii nationale a stat colaborarea de doi ani a antrenorilor Ioan si Gabriela Merghes cu Primaria si Casa de Cultura “Dr. Augustin Mircea” din Ardud.
Rezultate:
BASIC LA 12-15 ani: Loc 1 Dobos Etien Alexandru – Fildan Denisa Ornela Stelele Dansului (Oradea); Loc 2 Catalin Nicolae, G. – Ania Ioana Stefania, S. Feeling Dance (Oradea) – Stephany (Oradea)
BASIC LA 16-34 ani: Loc1. Precup Marius – Benko Denisa Stelele Dansului (Oradea). Loc.2 Gosalo Anton – Puticiu Anca Alexandra Ballroom Dance (Arad). Loc.3 Precup Cristian – Demjen Bernadett Edit Stelele Dansului (Oradea)
BASIC LA 6-11 ani: Loc1. Turlas Vlad Darius – Cosug Alexandra Miruna Top Dance Life (Bistrita). Loc 2 Pop Bogdan Ioan – Rafa Madalina Diana Latino Angels (Dej). Loc.3 Kovacs Oliver – Vasi Vivien Dans Club 80 (Oradea).
BASIC ST 12-15 ani: Loc.1 Kis Andrei Robert – Suciu Adriana Romana Latino Angels (Dej). Loc2. Varga Andrei Radu – Ghita Carla Maria Rus Team (Baia Mare). Loc3. Mihai Flaviu, I. – Andrada Florentina, A. Dans Club 92 (Satu Mare).

BASIC ST 16-34 ani: Loc.1 Loga Lorant – Ary Dalma Loga Dance School (Satu Mare).

Loc2. Covaci Vlad Mihnea – Dumitru Andra Roxana Attitude (Cluj-Napoca). Loc.3 osalo Anton – Puticiu Anca Alexandra Ballroom Dance (Arad).
BASIC ST 6-11 ani: Turlas Vlad Darius – Cosug Alexandra Miruna Top Dance Life (Bistrita). Loc2. Szabo Gabriel Lucian – Lechintan Mara Latino Angels (Dej). Loc.3 Pop Bogdan Ioan – Rafa Madalina Diana Latino Angels (Dej).
CLASA D 12-15ani: Loc.1Veliciu Bogdan Cristian – Kadar Debora Arny Dance (Salonta). Loc.2 Silaghi Sebastian – Barbos Dalia Cristina Prodance 2000 (Baia Mare). Loc.3 Frincau Darius Ionut – Trufan Teodora Prodance 2000 (Baia Mare) – Medio-Monte (Baia Sprie).
CLASA E 12-13 ani:

Loc.1 Kengye Adam – Illes Tamara Loga Dance School (Satu Mare).

Loc2. Popa Robert Matheas – Keri Andra Stefania Ballroom Dance (Arad). Loc.3 Barkoczi Christian – Pruna Stefana Milena Prodance 2000 (Baia Mare).

CLASA E 14-15 ani: Simon Luca Dominic – Simion Amalia Maria Loga Dance School (Satu Mare).

Loc2. Szokacs Emanuel Rares – Mathe Ioana Latino Angels (Dej). Loc3. Manea Bogdan Gabriel – Dana Maria Teodora Stelele Dansului (Oradea).
CLASA E 6-11ani: Loc.1 Kovacs Oliver – Vasi Vivien Dans Club 80 (Oradea). Loc2. Mathe Florin – Fort Alexandra Maria Latino Angels (Dej). Loc.3 Tudor Gabriel, H. – Marisa Cezara, N.Prodance 2000 (Baia Mare).
HOBBY 10-11 ani: Loc1. Oarcas Codrut Mihail – Nat Nadia Maria Floris (Bistrita).

Loc2. oth Krisztian – Lohan Larisa Roxana Loga Dance School (Satu Mare).

Loc.3 Ciura Denis – Roman Alexia Cristina Stelele Dansului (Oradea).
HOBBY 12-13 ani: Loc.1 Pop Adrian Marius – Dunca Anca Prodance 2000 (Baia Mare). Loc.2 Todica Denis – Szekely Andreea Latino Angels (Dej). Loc3. Razvan Vasile, D. – Lorena Larisa Monica, P. Prodance 2000 (Baia Mare).
HOBBY 14-15 ani: Loc.1 Cucos Ioan Theodor – Josanu Diana Ceahlaul (Piatra Neamt). Loc.2 Tataru Farmus Stefan – David Iosefina Elena Ceahlaul (Piatra Neamt). Loc.3 Gabor Catalin – Imbuzan Adina Attitude (Cluj-Napoca).
HOBBY 6-9 ani: Loc1. Piscoran Marc – Temian Maia Rus Team (Baia Mare).

Loc2. Makara Daniel – Puscas Iulia Loga Dance School (Satu Mare).

Loc3. Radu Raul Gabriel – Cercel Andreea AnaTempo Dance (Timisoara).
OPEN LA 16-18 ani: Loc.1 Pruna Mihai – Necsa Olivia Ballroom Dance (Arad). Loc2. Precup Marius – Benko Denisa Stelele Dansului (Oradea). Loc3. Vonhaz Erik Andreas – Vonhaz Ingrid Maria Dans Club 92 (Satu Mare).
OPEN ST 16-18 ani: Loc1. Vonhaz Erik Andreas – Vonhaz Ingrid Maria Dans Club 92 (Satu Mare). Loc2. Covaci Vlad Mihnea – Dumitru Andra Roxana Attitude (Cluj-Napoca).
PRECOMP 1 DANS 10-11 ani: Loc1. Varga Chris – Polak Hanna Attitude (Cluj-Napoca). Loc2. Cioca Stefan – Boghean Daria Andreea Ceahlaul (Piatra Neamt). Loc3. Todea Sebastian – Goras Mihaela Attitude (Cluj-Napoca).
PRECOMP 1 Dans 12-15 ani: Loc1. David Andrei, M. – Michelle Adriana, B. Stelele Dansului (Oradea). Loc2. Baron Alexandru – Tomus Andreea Brianna Crystal Top Dance (Cluj-Napoca). Loc3. Man Mihai – Man Maria Colibri (Baia Mare).
PRECOMP 1 DANS 8-9 ani: Loc1. Tataru Farmus Matei – Josanu Gabriela Ceahlaul (Piatra Neamt). Loc2. Dorca Rares – Nistor Bianca Rus Team (Baia Mare). Loc3. Soran Tudor – Trif Mara Alexandra Crystal Top Dance (Cluj-Napoca).
PRECOMP 2 DANSURI 10-11 ani: Loc1. Varga Chris – Polak Hanna Attitude (Cluj-Napoca). Loc2. Negrut Alexandru – Munteanu Andrea Iulia Dans Club 80 (Oradea). Loc.3 Cioca Stefan – Boghean Daria Andreea Ceahlaul (Piatra Neamt).
PRECOMP 2 DANSURI 12-15 ani: Loc1. David Andrei, M. – Michelle Adriana, B Stelele Dansului (Oradea). Loc2. Man Mihai – Man Maria Colibri (Baia Mare). Loc3. Bica Andrei, D. – Bica Andreea, D. Samara (Sebes).
PRECOMP 2 DANSURI 8-9 ani: Loc1. Tataru Farmus Matei – Josanu Gabriela Ceahlaul (Piatra Neamt). Loc2. Dorca Rares – Nistor Bianca Rus Team (Baia Mare). Loc3 Bacalov Alexander – Ursenco Izabela Sanziana Prodance 2000 (Baia Mare).


Ardudul a intrat cu succes pe harta dansului sportiv (gazetanord-vest.ro)

X