29 Aprilie 2013 (Magyar Hirlap)
Interju Loga Hajnalka tancossal, tancoktatoval
“Mindig vagytam arra, hogy a hobbim legyen a munkam”
Az UNESCO Nemzetkozi Szinhazi Intezete reszkent mukodo Nemzetkozi Tanctanacs 1982-ben meghirdette a Tanc Vilagnapjat, meylet mindet evben aprilis 29-en unneplunk.
A datum megemelekezes Jean-Jacques Noverre-nek (1727-1810), a modern balett megalapitojanal szuletesnapjara. Ez a tancmuveszet legnagyobb unnepe, amelynek celjat koze tartozik a tanc nepszerutitese, es hogy arra osztonozze az embereket, hogy a tancnak minel nagyobb teret szenteljenek a mindennapi eletben. A tanc szereteterol, a parkett varazslatos vilagrol es ebben a remek mozgaformaban valo onkifgejezesrol kerdeztuk Loga Hajnalka, a szatmari Loga Dance School oktatojat.
- Mikor lepett be a tanc az eletedbe?
Ugy erzem, hogy igazabol mindig is bennem volt a tanc iranti rajongas. Pici korom ota szerettem tancolni, de emellett meg rengeteg mas sportot kiprobaltam, aztan amikor a testverem, Lorant megnyitotta a tanciskolat – akkor en tizenhat-tizenhet eves lehettem – azt mondtam, hogy en is ott akarok lenni a tancorakon. Eloszor csak heti alkalommal szinte egesz nap, aztan teljes “munkaidoben” a tanciskolaban voltam. Akkor meg nem tanitottam, de folyamatosan jelen voltam, es hat nem bantam meg. Akkoriban es meg keszultem orvosi, pszichologiai palyara, aztan lassan rajottem, hogy most bekovetkezhet az, amire mindig is vagytam, hogy a hobbim legyen a munkam. Lorant sokat segitett nekem, sikerult meggyoznie arrol, hogy nekem tanctanarkent kell tovabb dolgoznom. A volt tanctanarunk is folyamatosan biztatott, hogy “igen Hajni, probald meg” es igy iratkoztam be a Magyar Tancmuveszeti Foiskola, majd ezzel parhuzamosan elkezdtem tanitani is.
- Akkor, mert valaki jo tancos, nem biztos, hogy pedagoguskent is megallja majd a heylet, hiszen a tudasat at is kell adnia valahogy…
Ez igy van. Ezt mi is mindig kiemeljuk, hogy egy nagyon jo tancos nem biztos, hogy nagyon jo tanctanar is. De olyan is van, aki nem er el nagyon nagy eredmenyeket a tancban, visszon annyira jo tanar, hogy at tudja adni a diakjainak, amit kell. Talan ezert ereztem azt a bizonytalansagot regebben a tanctanarsaggal kapcsolatban, mert lattam magma elott a tanctanaromat es az volt bennem, hogy ennyire jo ugysem tudok lenni. Annyira magas mercet lattam, hogy azt kepzeltem, szamomra ez mind elerhetetlen. Aztan kicsit onbizalmat nyertem es azt mondtam, hogy miert ne, probaljuk meg.
- Melyik mufaj az, amiben a legotthonosabbanerzed magad? Miben tudsz kiteljesedni?
Mind a tiz tancot szeretem, de talan a standard tancok azok, amelyek igazan kozel allnak a szivemhez, es a tancpartnerem szivhez is. Ebben jelenleg is nagyobb eredmenyeket erunk el, de a latint sem hagyuk, mert azt is szeretjuk. De, hogy miert inkabb a standard? Azt igazabol nem tudom. Nekem mindig is tetszettek ezek a bali stilusu, szep, hosszu ruhak, amikhez ugye hozzatartozik a tangok, a keringo vilaga. A latin is vonz, de ebben a pillanatban talan a standard inkabb az erossegunk.
- A tancorakon nemcsak a helyes lepeseket, megfelelo tartast es megjelenest is elsajatitanak a resztvevok. De mi mindent meg?
Mindig arra hellyezuk a hangsulyt – hiszen foleg kezdokrol van szo ebben az esetben – hogy erezze jol magat a tancparketten. Ez az egyik legfontosabb dolog. Mi nem azt szeretnenk, hogy azt mondja valaki magarol, hogy “le tudom tancolni a keringot”, es annyi. Felallok egy lagziba teljesen fa arccal es akkor letancolom, ahogy kell, aztan de kiraly vagyok, mert jol megcsinaltam. Ennek nem errol kellene szolnia. Arra probaljuk tanitani oket, hogy elvezzek is a tancokat. Nem konnyu dolog. Aki elkezd tancolni, az idovel rajon arra, hogy sokszor nqagyon nehez kivurol is vidamnak mutatkozni. A legnehezebb ebben a sportban az, hogy tokeletesen letancold a technikat, ami nagyon nehez es faraszto, kozben pedig mosolyognod is kell. Mi azt szeretnenk hogy ne kelljen meg nekik erre kulon koncentralniuk, hanem tenyleg elvezzek is, amit csinalnak, amit tancolnak. Nem szabad monoton legyen a tanc, hogy ok, csak robotoljuk le ezt a dolgot es kesz.
- Mit tudtok az olyanonnak kezdeni, akiknek sem ritmuserzekuk, sem hajlamuk a tancra?
Minden egyes modulban van egy-ket olyan szemely, aki nem mozog tul jol, viszont szeretne megtanulni tancolni. Szinte kilencven szazalekban ugy jonnek az emberek hogy “nekem ket bal labam van”. Jol ismerem mar ezt a szoveget, de amugy ez nem igaz. Hal’Istennek azt veszem eszre – ez mar a negyedik modul amit Viktorral, a tancpartneremmel kozosen csinaljuk – hogy annyira sok tehetsegtelen nincs is, akire azt kellene mondanom, hogy vegkepp lehetetlen vele barmit is kezdeni. Meg lehet tanulni vegul is a ritmust, de ha nincs meg egy kicsit is az az emberben, hogy erzi a zenet, akkor az komoly feladat. En mindig azt mondom, hogy a tanciskola mi nem versenyezunk, es ha jol erzi magat tanc kozben az illeto, akkor senki nem fogja azt mondani neki, hogy “tudod, te most nem zenere csinaltad”/ nem is sokan ertenek hozza, hogy kivurol allapitsak meg, hogy most teljesen zenere mozog-e vagy sem. Szoval senkit nem szoktunk azert leszurni, ha eppen nem a legjobb, a lenyeg, hogy elvezze.
- A gyakorlat azt mutatja, hogy a lanyok altalaban jobban erdeklodnek a tanc tanulas irant, mint fiu tarsaik. Sokszor problema, hogy tobb a lany egy csoportban, mint a fiu
Ez mindig problema. Altalaban – ahogy modntad is – sokkal tobb lany van, mint fiu. Aminek viszont nagyon orulunk, hogy a nemregieben indult uj modulunkon alig 4-5 lannyal van tobb a hetvenfos csoportbol. Regebb haromszor-negyszer tobben voltak a holgyek. Most mar viszont azt vesszuk eszre, hogy igenis jonnek a fiuk is.
Egyebkent folek a gyerekeknel nagy problema ez, es ezen azt hiszem komolyan el kellene gondolkozniuik akar o szuloknek, akar a pedagogusoknak, hogy nagyon sok kisfiu azert hagyja abba a tancot, es azert nem jon tobbet, mert cikizik emiatt a tarsaik, hogy ez lanyos dolog, es focizni es karatezni kellene inkabb. Nem feltetlenul, sot, foleg ha tehetseges a gyermek, vagy ha nem is, de ez egy altalanos muveltsegnek a reszre, hogy valaki minimalisan tudjon tancolni. Minden szulonek azt mondanam, hogy egy kezdo modulra mindenkepp be lekk iratni a gyermeket, hogy kapjon arra eselyt, hogy ebben is kiprobalhassa magat. Attol meg lehet kesobb belole focista, de ha tehetsegesnek bizonyul, akkor akar tancos is.
A szuloknek kell ezen felulkerekedniuk es megertetni a fiukkal, hogy nem lesznek kevesebbek ettol, sot….sokszor megtorternt mar, hogy nagyon tehetseges gyerekek abbahagyhat, majd 3-4 ev mulva jottek vissza, mikor mar megerett bennuk, hogy ez nem is annyira ciki. Az a baj hogy lehet akkor mar egy iciri-piciri keso. Sosem keso elkezdeni tancolni, de ha ezek a gyerekek folytatjak meg idoben a tancolast, akkor nagyobb eselyekkel indulnak.
- mennyit mutatsz meg magadbol a tancparketten? Hiszen ahogy a szinesz a szinpadon, ugy te is a parketten egy-egy szerep moge bujhatsz
Nekem a tanc a mindenem ese z vesz korul a mindennapokban is. Nagyon sokan mondjak – es igazuk is van – hogy en tejlesen mas vagyok a parketten, mint amugy. A maganeletben visszahuzodo vagyok, nem vagyok kezdemenyezo tipus, mondjuk eleg mosolygos meg vidam, mert azt mindig kell…de a parketten, ott teljes mas. Ott tudom, hogy mi a feladatom es azt kell maximalisan jol csinalom. Valahogy ott meg tudom mutatni egy olyan enemet is, amit a maganeletben esetleg nem, mert nem is vagyom arra. Nem akaor magamra sem felhivni a figyelmet sem semi ehhez hasonlot. Nem szeretek kihivoan oltokozdni, de a parkett az egy mas tema. Mas kozeg.
- Meddig nem keso elkezdeni tancolni tanulni?
Nekunk a legidosebb tancosunk hetvenkent eves volt, es ezzel szerintem mindent el is montam. Nincsen hatar, foleg, hogy senior csoport is letezik a tancban. Amikor versenyen vagyunk es lathatom a seniorokat tancolni, az felettebb nagy orom szamomra, es oszinten megmondva rajtuk latszik igazan, hogy szeretik es elvezik azt, amit csinalnak.
- Tancpartnereddel iden Bukarestben unneplitek a Tanc Vilagnapjat
Igen, mert reszt veszunk egy televizios versenyben. En mar most izgulok. Nekem az volt a celom, hogy bejussunk az elodontobe. Sikerult. Kozel ketezer tancos vet reszt a versenyen, es ebbok harminchatot kellet a zsurinek kivalasztania. Ugy gondolom az, hogy benne vagyunl ebben a harminchatban, az nemcsak nekunk, de a versenytancnak is egy nagy elismeres, hiszen sajnos sem itt, sem a kornyezo orszagokbag nem elterjedt ez a dolog, foleg azert, mert anyagilag eleg nehez ezt vinni. Remeljuk, hogy ujra meg tudjuk lepni a zsurit. A versenben a legjobbak vannak, mindenki mas stilusban indul es ezert nagyon nehez megfelelni, hogy eleg legyen az is, amit my nyujhatunk. Jol akarunk tancolni, ez a cel. Mi csdinaltuk a koreografiat, rengeteget gyakoroltunk, es szazszazalekosan ott akarunk lenni fizikailag es lelkileg is. Szeretnenk benne lenni a dontoben, de ha nem jon ossze, az sem olyan nagy baj, hiszen az egy eletre szolo elmeny marad igy is.
- Ha rad varna az a feladat, hogy foglalmaz meg a 2013-as vilagnapi uzenetet, hogyan fognal hozza?
A kerdes hallatan az jutott eszembe, hogy lattam egyszer egy televizios dokumentumfilmet arrol, hogy kulombozo orszagokban hogy csinaljak meg a reklamfilmeket. Mindenkinek mast kell mondani ahhoz, hogy eladjak nekik. Errol nekem is ez a velemenyem, hogy nagyban fugg attol is hogy melyik orszagban, melyik kontinensen kellene “eladnom” a tancot. Talan a legegyszerubbet foglamaznam meg: a tanc az altalanos muveltsegr resze. Egesegileg is jo, a kozerzetnek is jot test, es egy kicsit azert en mindenkinek ajanlanam.