26 Mai 2019 (informatia-zilei.ro)


Programul de duminica de la Zilele Orasului Satu Mare


Programul de duminica de la Zilele Orasului Satu Mare

Cea de a 23-a editie a Zilelor Orasului Satu Mare a debutat vineri, 24 mai, cu concertul sustinut de orchestra Filarmonicii de Stat “Dinu Lipatti”.

Mai apoi, startul oficial a fost dat de primarul municipiului, Kereskenyi Gabor, care a dorit sa ii invite pe toti satmarenii sa participe la aceasta sarbatoare.

Dupa startul oficial, programul artistic a inceput cu renumita si apreciata formatie Bosquito & Tandarica. Momentul cel mai asteptat al zilei de vineri a fost fara doar si poate concertul oferit de marele Goran Bregovic alaturi de Wedding and Funeral Orchestra, care a fost si cap de afis in acest an. Platoul din Piata 25 Octombrie a fost plin ochi, iar satmarenii au profitat de fiecare moment, multi considerand prezenta artistului ca fiind una ”unica in viata”.

Zilele Orasului Satu Mare au loc la sfarsitul acestei saptamani, in perioada 24 – 26 mai. Programele speciale se vor derula pe mai multe scene: Centrul Nou, Piata Libertatii, Shopping City. De asemenea, va avea loc Targul Mesterilor Populari si Tower Run.

Vineri seara vor concerta Bosquito & Tandarica si Goran Bregovic & Wedding and Funeral Orchestra.

Zilele Orasului Satu Mare 24 – 25 – 26 mai 2019

Scena- Piata 25 Octombrie Vineri, 24 mai

19.00 Concertul Filarmonicii ”Dinu Lipatti”

19.45 Deschiderea oficiala

20.00 Concert Bosquito & Tandarica

22.30 Concert Goran BregoviC & Wedding and Funeral Orchestra

Sambata, 25 mai

16.30 Concert Rollscream si
Black River Blues Band

18.00 Miss Zilele Orasului Satu Mare

19.30 Concert Andreea Banica

21.00 Concert Bye Alex es a Slepp

22.30 Concert Vama

24.00 Show de artificii

Duminica, 26 mai

17.30 Concert Heyroop si XXL

19.30 Concert Dorian Popa

20.30 Concert Irina Rimes

22.20 Show de lasere

22.30 Concert Ruzsa Magdi

Scena Piata Libertatii
Vineri, 24 mai – Program de dans, muzica folk si muzica usoara

16.00 – 16.30 Concerte pop cu ansamblurile Inedit

16.30 – 16.40 Dans modern cu majoretele si elevii Scolii Octavian Goga

16.40 – 17.10 Concert pop cu elevii Scolii de Arte

17.10 – 17.20 Dans modern cu trupa Stil

17.20 – 17.50 Gabriela Szekely, George Negrea si Diu Osan

17.50 – 18.10 Muzica folk cu Loredana Morar si Roxana Gheorghiu

18.10 – 18.20 Dans modern cu Crazy Dancers

18.20 – 18.50 Muzica folk cu Florin Micas si Luiza Molnar

18.50 – 19.00 Dans modern cu Open Wings Studio

19.00 – 19.20 Muzica folk cu Cezar Petrovici si Francisc Balogh

19.20 – 19.30 Dans modern cu trupa Klaps din Rzeszow

19.30 – 20.00 Muzica folk cu Claudia Serdan si Sergiu Berindei

20.00 – 20.10 Dans modern cu Loga Dance School

20.10 – 20.50 Muzica folk cu Sorin Balaj, Radu Lup si Isti Vaida

21.00 – 22.00 Muzica usoara cu VH2

Sambata, 25 mai – Program folcloric

16.00 – 16.20 Ansamblul folcloric Doruri Satmarene

16.20 – 16.40 Concert folcloric cu Angela Muntean

16.40 – 17.10 Ansamblul Folcloric Maghiar Egri Csodaszarvas

17.10 – 17.30 Concert folcloric cu Petrica Zele

17.30– 17.50 Grup Vocal Armonia

17.50– 18.00 Concert etno Radu Tamas

18.00 – 18.20 Program folcloric ucrainean cu Mihai Papariga

18.20 – 18.40 Concert folcloric cu Maria Petca Poptean si Ansamblul Magura din Tarsolt

18.40 – 19.00 Concert folcloric Romina Sarbe si Cristian Totpati

19.00 – 19.30 Concert etno Bianca Rus

19.30 – 20.00 Concert folcloric Petrica Muresan

20.10 – 22.00 Ansamblul Cununita cu Leontina Dorca si Carmen Sass
invitati: Matilda Pascal Cojocarita si Mariana Anghel

Duminica, 26 mai – Program folcloric

16.00 – 16.30 Ansamblul Folcloric Trandafirii Negri

16.30 – 16.45 Concert folcloric cu Ghita Blidar

16.45 – 17.10 Dantausii din Socond si Malvina Madar

17.10 – 17.40 Concert folcloric cu Sergiu Matosan si Ana Maria Pteancu-Matosan

17.40 – 18.00 Ansamblul Folcloric German Gemeinsam

18.00 – 18.20 Concert folcloric cu Maria Tripon

18.20 – 18.50 Ansamblul Folcloric ”Codrisorul” de la Clubul Elevilor

18.50 – 19.30 Ansamblul Folcloric ”Ceatara” cu Ana Holdis Pop

19.30 – 19.50 Concert folcloric cu Georgiana Marina

20.00 – 20.30 Concert folcloric cu Nicolae Muresan si Nicolae Muresan Jr.

20.30 – 22.30 Ansamblul artistic profesionist “Crisana” din Oradeas solisti: Cornelia Covaci,
Luminita Tomuta, Felicia Costin, Cornel Borza, Leontin Ciucur

Scena Shopping City Satu Mare Program pentru tineret

Sambata, 25 mai
• 15:00 – Mishu
• 16:00 – Water Horse
• 17:00 – Dumi
• 19:00 – Rikz
• 21:00 – MAXIMILIAN
• 22.00 – Shorty

Duminica, 26 mai
• 15:00 -20:00 – Campean & Danciu
• 20:00 – Definition
• 21:00 – NICOLE CHERRY
• 22:00 – Rafa
Activitati permanente: “Blind Date with a book!” si “Te provoc!”

Alte activitati:

Sambata, 25 mai

11.00 Tower Run – Cursa Palatului Administrativ

17.00 Targul Mesterilor Populari – Deschiderea oficiala

17.00 Bijuterii muzicale – Catedrala Greco-Catolica

Duminica, 26 mai

12.00 Bijuterii muzicwale – Biserica Baptista Maghiara

16.00 The Strongest Men Concurs International de Forta – P-ta Libertatii

19.00 Yom Kippur – Spectacol de teatru de Hanna Azoulay Hasfari, Teatrul de Nord Satu Mare, Sala Mare


Programul de duminica de la Zilele Orasului Satu Mare (informatia-zilei.ro)


X